Ο σεισμός είναι ένα φυσικό φαινόμενο που πλήττει την Ελλάδα και άλλες χώρες του πλανήτη μας. Πολλοί σεισμοί δεν προκαλούν ιδιαίτερα προβλήματα ωστόσο, μερικοί είναι τόσο ισχυροί που έχουν επιπτώσεις σε ανθρώπους και περιβάλλον.

Με σωστή προετοιμασία μπορούμε όλοι να προστατέψουμε τον εαυτό μας κατά τη διάρκεια ενός σεισμού και να συμπεριφερθούμε κατάλληλα μετασεισμικά.

Έτσι, πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 13 Οκτωβρίου 2017 στο σχολείο μας η άσκηση ετοιμότητας για την αντισεισμική προστασία.

Σε ώρα που οι μαθητές βρίσκονταν για μάθημα στις αίθουσές τους, με το άκουσμα του πρώτου ηχητικού σήματος πήραν θέση κάτω από τα θρανία τους, ενώ με το δεύτερο σήμα οδηγήθηκαν από τους εκπαιδευτικούς τους σε συγκεκριμένο προσυμφωνημένο χώρο στο προαύλιο του σχολείου. Κάποιοι μαθητές, σκηνοθέτησαν δράση απεγκλωβισμού συμμαθητή τους από την αίθουσα διδασκαλίας τους.

Η άσκηση θεωρήθηκε επιτυχής και θα επαναληφθεί κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς με βελτιώσεις στον αρχικό σχεδιασμό.

earthquakeprofilaksi-apo-seismo-660oasp4a