ΕΚΘΕΣΗ ΠΕΠΡΑΓΜΕΝΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΣΧ. ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ

1.   ΣΧΟΛΕΙΟ :    Γυμνάσιο Νεάπολης
ΤΙΤΛΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ :   Οι Βατικιώτες κάτι? μαγειρεύουν

ΥΛΟΠΟΙΗΘΗΚΕ  Ναι V                   ΔΕΝ ΥΛΟΠΟΙΗΘΗΚΕ

2.   ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ                                                                Κλάδος/Υπερωρία
Υπεύθυνος:  Παπούλης  Δημήτριος  ΠΕ01 Όχι
Συμμετέχοντες: 1) Γεωργίου  Μαργαρίτα   ΠΕ02 Όχι
                       2) Φάββα  Ματίνα  ΠΕ03 Όχι
3.      ΜΑΘΗΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ  (να συμπεριληφθεί λίστα στο τέλος της έκθεσης )
4.      ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΕ ΔΙΚΤΥΑ
ΕΘΝΙΚΑ ΔΙΚΤΥΑ ΦΟΡΕΑΣ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗΣ ΣΧΟΛΙΚΑ ΕΤΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ
ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΑ Ή ΤΟΠΙΚΑ ΔΙΚΤΥΑ
5.      ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΑΤΕ ΣΕ ΚΠΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ  ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ

6.   ΕΚΔΡΟΜΕΣ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΗΚΑΝ ΜΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
ΤΟΠΟΣ ΕΠΙΣΚΕΨΗΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΕΠΙΣΚΕΨΗΣ
  1. ΑΛΛΕΣ δραστηριότητες που έγιναν για την υλοποίηση του προγράμματος (συντομη περιγραφη).

Κατά την εφαρμογή του προγράμματος  προηγήθηκε  η προετοιμασία των μαθητών (διατύπωση στόχων- ενημέρωση- χωρισμός σε ομάδες). Ακολούθησε  αναζήτηση  υ- λικού  από  εστιάτορες, ζαχαροπλάστες  περιοχής, άτομα μεγαλύτερης ηλικίας για την εξασφάλιση  παραδοσιακών συνταγών.  Στο τέλος, έγινε η αξιολόγηση  του υλικού  και  η προσπάθεια ολοκληρώθηκε  με  την έκδοση έντυπου φυλλαδίου.

1. Αξιολόγηση του προγράμματος:

Το πρόγραμμα ολοκληρώθηκε με επιτυχία. Τα παιδιά έδειξαν ζωηρό ενδιαφέρον.  Τους άρεσε η επαφή και η συζήτηση με τους ανθρώπους του τόπου τους και η γνωριμία με τα έθιμα και τις διατροφικές  συνήθειές τους κάποια  χρόνια πριν. Προβληματίστηκαν με τις αλλαγές που έχουν επέλθει στον τρόπο ζωής και στις σύγχρονες διατροφικές συνήθειες, προτείνοντας παράλληλα τρόπους διατήρησης του παραδοσιακού μοντέλου  ζωής.